Z apelem i refleksją o poruszaniu się po drogach - Wiadomości - KPP w Inowrocławiu

Wiadomości

Z apelem i refleksją o poruszaniu się po drogach

Data publikacji 17.12.2019

Policjanci prowadzą codziennie wiele działań i akcji na drogach, by poprawiać bezpieczeństwo. Jednak bez udziału samych uczestników ruchu i ich postaw byłoby to trudne. Dlatego inowrocławscy policjanci przygotowali materiał zdjęciowy, by pokazać sytuacje na drogach, które dotyczą i kierowców i pieszych, a mogą tak wyglądać.

Sądzisz, że kierowca widzi Cię doskonale, bo Ty widzisz nadjeżdżający pojazd. Nie zawsze tak jest. Weszliśmy w porę jesieni, gdzie szybciej zapada zmrok. Są mgły, a pogoda zmienia się w ciągu dnia kilka razy. Dodatkowo mokra jezdnia, poświata reflektorów pojazdów od mokrych liści, utrudnia widoczność.

Policjanci apelują o ostrożność podczas poruszania się po drogach. Dotyczy to wszystkich uczestników ruchu. Wykonane zdjęcia w terenie zabudowanym i poza nim pokazują jakie postawy prezentują na przykład piesi. To ważne, by w porę kierujący pojazdem zauważył niechronionych uczestników ruchu drogowego dojeżdżając do pasów, ale nie tylko do nich i był ostrożny.

Na zdjęciach pokazujących przejście przez ulicę w mieście, widać ludzi ubranych w ciemną odzież. Niestety takich pieszych kierowca widzi gorzej. Zupełnie inaczej jest, gdy elementy odzieży są nieco jaśniejsze.

Poza terenem zabudowanym, gdzie nie ma pasów widać kobietę z dwójką dzieci, która wyszła z posesji i zamierza przejść przez ulicę. Rozglądają się w prawidłowy sposób: lewo, prawo i lewo. Dla kontrastu warto zobaczyć jak ich widać w ciemnej odzieży i wówczas, gdy mają elementy odblaskowe.

Zatrzymajmy się chwilę nad tymi zdjęciami i zastanówmy, co sami możemy zrobić dla własnego bezpieczeństwa.

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: asp. sztab. Izabella Drobniecka
  • Piesi przekraczają jezdnię.
  • Piesi na pasach w warunkach wieczorowo nocnych.
  • Zdjęcie pokazuje ludzi którzy idą przez przejście.
  • To samo zdjęcie gdy jest wieczór.
  • Piesi na zebrze widoczni w jaśniejszej odzieży.