Wiadomości

O zagrożeniu handlu ludźmi na spotkaniu w Powiatowym Urzędzie Pracy

Jak uniknąć pułapek związanych z przestępczym werbowaniem ludzi do pracy? Co powinno zwrócić uwagę, by nie wpaść w ręce siatki zajmującej się handlem ludźmi? Na te pytanie odpowiedzi udzielali policjanci z Inowrocławia podczas spotkania w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Dziś (14.11) policjanci zawitali na cykl dwudniowych porad grupowych do Powiatowego Urzędu Pracy. Tam asp. szt. Izabella Drobniecka, asp. Justyna Piątkowska i dzielnicowy mł. asp. Marcin Kasiorek spotkali się z grupą kobiet, które uczestniczyły w zajęciach aktywizujących, a związanych z rynkiem pracy.

Policjanci przygotowali dla uczestników spotkania informacje o tym, że nie każda praca, w tym ta za granicą, jest faktycznie tą o której podaje, pisze rzekomy pracodawca. Niestety jest tak, że musimy mówić o realnym zagrożeniu handlu ludźmi. Dlatego policjanci przedstawili szereg wiadomości, co należy zrobić, jakie podjąć działania sprawdzające przed wyjazdem za granicę do pracy, ale nie tylko. Ważne jest też to, by zostawić rodzinie kontakt do siebie, do miejsca gdzie jedziemy i adres. To wszystko ma służyć temu, by w razie sytuacji niepokojących dać znać rodzinie, służbom, że potrzebujemy pomocy.

Dlatego adresatki spotkania miały okazję obejrzeć przygotowany przez policjantów film instruujący, jak należy postępować przed wyjazdem, w czasie pobytu za granicą i w razie konieczności ucieczki z miejsca, które nie spełnia naszych oczekiwań lub jest po prostu pułapką. Pułapką przygotowaną przez ludzi organizujących porwania i handel ludźmi. Film pokazywał też formy handlu ludźmi.

Prócz wskazówek i porad policjanci wręczyli uczestnikom tematyczne informatory. Podzielili się refleksją, że warto śledzić także doniesienia medialne na ten temat. Od nas samych również zależy nasze bezpieczeństwo, gdy zdecydujemy się na wyjazd w celach zarobkowych.

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: asp. sztab. Izabella Drobniecka