Uważaj na oszustwa na wnuczka, policjanta i funkcjonariusza CBŚP! - Wiadomości - KPP w Inowrocławiu

Wiadomości

Uważaj na oszustwa na wnuczka, policjanta i funkcjonariusza CBŚP!

Data publikacji 14.11.2019

W województwie kujawsko-pomorskim ponownie próbują działać oszuści. Bądźmy czujni! Rozmawiajmy z osobami, które są seniorami, mieszkają samotnie i mogą mieć telefony od rzekomych członków rodzin, czy fałszywych policjantów o pilną gotówkę.

Policjanci prowadzą akcje profilaktyczne, by ostrzegać przed zagrożeniem. Działania takie przynoszą efekty, ale zdarza się, że uda im się naciągnąć osobę starszą na pieniądze. Stąd ponowny apel o czujność, by nie stać się ofiarą przestępstwa.

Sposobem często stosowanym przez oszustów jest metoda „na wnuczka”. Oszuści dzwonią, podają się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Zmieniają głos, by nie zostać rozpoznani. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają być przeznaczone na szkody wynikające z wypadku drogowego, operację, zakup samochodu czy mebli w promocji. Oszuści działają bez żadnych skrupułów. Manipulują rozmową i wyciągają od rozmówcy informacje o finansach.

Znane są też przypadki, że chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy, do ofiary dzwoni kolejna, która podaje się funkcjonariusza CBŚP lub policji. Przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy i że oszust został namierzony. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta.

Jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o kwocie pieniędzy, jaką mamy w domu lub na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Najlepiej zadzwońmy do kogoś z rodziny i zapytajmy czy osoba, która prosiła o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Kiedy ktoś podaje się przez telefon za policjanta, należy zakończyć rozmowę i nie wdawać się w rozmowę z oszustem. Gdy ktoś dzwoni w sprawie pieniędzy i pojawia się podejrzenie, że to może być oszustwo, najlepiej powiadomić policję, dzwoniąc pod nr telefonu alarmowego 112.

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: asp. sztab. Izabella Drobniecka