Wiadomości

Gry strategiczne z Policją 2016

Data publikacji 08.07.2016

Policjanci prowadzą różną formę działań o charakterze profilaktyki społecznej, by zapobiegać zagrożeniom i uczyć zasad. Ten rok był trzecim z kolei, gdy służby wraz ze Starostwem Powiatowym i Urzędem Gminy Inowrocław przygotowały dla dzieci i młodzieży zorganizowane działania w plenerze pod nazwą „Gry strategiczne z Policją 2016”. Ulicami miasta przemaszerowała blisko setka uczestników. W tym roku główne zajęcia rozegrały się w Balczewie pod Inowrocławiem.

Policja, Straż Pożarna, Straż Leżna, Nadgoplańskie WOPR, Urząd Gminy Inowrocław oraz Starostwo Powiatowe wczoraj (07.07.2016r.) wspólnie zorganizowały kolejną już edycję działań profilaktycznych  w plenerze. Program był bardzo atrakcyjny, bo rozpoczął się zbiórką ośmiu grup w Komendzie Powiatowej Policji w Inowrocławiu. Przywitali je asp. szt. Izabella Drobniecka. asp. szt. Jacek Piątkowski, Zastępca Wójta Gminy Inowrocław Pan Marek Karólewski i Pani Marlena Gronowska Rzecznik Starostwa Powiatowego. Po wyposażeniu uczestników w odblaskowe kamizelki i plany zadań, grupy wyruszyły do miejskiego Muzeum Solnictwa. Tam uczestnicy zapoznali się z historią odkrycia i wydobycia soli w Inowrocławiu.

Następnie był przejazd autobusami na teren firmy edukacyjnej i recyklingowej PlastMar w Balczewie. Powitał wszystkich Pan Marek Margielewski, który zarządzając firmą stawia głównie w działaniach, na edukację młodego pokolenia. Zajęcia przybrały charakter edukacyjno-szkoleniowy i praktyczny. Policjanci, strażacy, leśnicy i woprowcy przygotowali dla uczestników szereg zadań. Każda z grup musiała zaliczyć łącznie dziewięć zadań, w tym wizytę w punkcie edukacyjnym. To w nim dzieci dowiedziały się jak ważna jest segregacja śmieci oraz to, że folię i plastik można powtórnie przetwarzać. Dlatego uczestnicy zobaczyli cały cykl produkcyjny powstawania plastikowych doniczek z nakrętek od butelek.

Policjanci sprawdzili wiedzę uczestników na temat umiejętności wzywania pomocy i alarmowania służb ratunkowych, przepisów dotyczących poruszania się po drogach pieszo i rowerem. Zachowanie dzieci w kontaktach z obcymi, było również powodem do rozmów, by nikomu nic złego się nie stało.

Strażacy na czele ze st.kapt. Ireneuszem Taraszką edukowali grupy pod kątem rodzajów materiałów palnych, powodów powstawania pożarów i metod ich gaszenia. Był też test na zwijanie węży strażackich i lanie wody na celność.

Leśnicy Pan Adam Gotowslaki i Jarosław Bogusiewicz przygotowali liście i szyszki, aby rozpoznać z jakich pochodzą drzew. Nie mogło zabraknąć również pytań o leśną zwierzynę. Edukacja w zakresie ochrony przyrody przydała się każdemu.

Woprowcy wpajali dzieciom wiedzę o metodach ratowania człowieka, który uległ podtopieniu lub zasłabł. Ćwiczenia na fantomie cieszyły się dużym powodzeniem u dzieci i młodzieży.  Przydała im się także nauka rzucania rzutką do celu i wiązania węzłów.

Grupy musiały także rozwiązać test na spostrzegawczość i zmagać się w zawodach sportowych. Po wysiłku intelektualnym i fizycznym, był dla wszystkich posiłek. Przygotowało go i częściowo sfinansowało Centrum Integracji Społecznej w Łojewie.

Gry miały finał polegający na ocenie stopnia nabytych przez dzieci i młodzież umiejętności. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe kubki z logo organizatorów, ale też wzbogacili się o różne materiały promujące i profilaktyczne, które otrzymali od każdej ze służb. W uroczystym podsumowaniu przedsięwzięcia wziął udział m.in. szef strażaków st.bryg. Rafał Wesołek, który pogratulował wszystkim tak ciekawego przebiegu inicjatywy.

Imprezie towarzyszyło wiele radości, a uczestnicy wykonali wszystkie zadania na szóstkę ! Setka dzieci spędziła cały wczorajszy dzień pożytecznie. Warto działać w zakresie profilaktyki, bo prewencja jest najważniejsza. Składamy serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy włączyli się w organizację działań.

Powrót na górę strony