Wiadomości

Rozpoczęło się przygotowanie do „Bezpiecznych wakacji”

Data publikacji 19.06.2017

Seminarium o tym właśnie tytule odbyło się dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W trosce o bezpieczeństwo młodzieży przygotowali i przeprowadzili je: Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu, Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu. Patronat medialny objął „Tygodnik Powiatu i Gmin”.

Dziś (19.06) w auli Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu odbyło się seminarium dla młodzieży pt. „Bezpieczne wakacje”. Prócz prelegentów, uczniów szkół wraz z nauczycielami uczestniczył także: Komendant Powiatowy Policji w Inowrocławiu mł. insp. Marcin Ratajczak, Dyrektor Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu Pan Ireneusz Zieliński, radna Pani Magdalena Łośko. Prelegenci, sędzia Sądu Okręgowego w Bydgoszczy Mieczysław Oliwa, inowrocławscy policjanci: asp. szt. Izabella Drobniecka i asp. szt. Jacek Piątkowski oraz dziennikarka „Expressu Bydgoskiego” i „Tygodnika Powiatu i Gmin” Pani Renata Napierkowska, poruszyli ważne dla młodych osób tematy.

Zagadnienia obejmowały: cyberprzemoc – przejawy, jak się przed nią bronić, mity i rzeczywista odpowiedzialność za słowo, patologie związane z używaniem alkoholu i innych środków, odpowiedzialność karna, a kradzież tożsamości.

Sędzia Mieczysław Oliwa omówił zagadnienia dotyczące stalkingu. Informował młodzież, jak  przed nim się bronić. Podkreślał, że każdy ma swoje prawa i nie należy ulegać negatywnym trendom, które są określone i nazwane w przepisach jako czyny karalne i przestępstwa. Asp. szt. Izabella Drobniecka przedstawiła prezentację zawierającą formy i rodzaje cyberprzemocy, z naciskiem na umiejętność ich rozpoznawania oraz reagowania na nie. Dzięki przykładowym założeniom, młodzież mogła sama zaproponować uczestnikom rozwiązania w sytuacji kierowania gróźb przez internet oraz anonimowej informacji od osoby, która chce odebrać sobie życie.

Dziennikarka „Expressu Bydgoskiego” i „Tygodnika Powiatu i Gmin” Pani Renata Napierkowska zainteresowała uczestników tematem „odpowiedzialności za słowo pisane”. Z racji swojego zawodu, starała się wytłumaczyć młodzieży, że wszystko, co zostaje opublikowane, wymaga od niej staranności i potwierdzenia w faktach. Nie wolno narażać kogoś na oszczerstwa, bo ponosi się za to odpowiedzialność karną.

Asp. szt. Jacek Piątkowski sygnalizował uczniom, aby podczas wypoczynku letniego pamiętać o właściwym wyborze kąpielisk. Statystyki tylko tego roku są już teraz alarmujące. Lekkomyślność, brawura i głównie alkohol zebrało już potężne żniwo. Apel do młodzieży skierował także mł. insp. Marcin Ratajczak, który życząc bezpiecznego letniego wypoczynku, namawiał uczniów do zastanawiania się nad każdą sytuacją, która może kosztować ich konsekwencje. Przysłowiowy żart, może bowiem zakończyć się sprawą w sądzie dla nieletnich. Głos zabrała również radna Pani Magdalena Łośko, że każdy z nas musi przestrzegać określonych zasad, szczególnie wówczas, gdy wypowiadamy je publicznie. Bezpiecznych wakacji życzył młodziezy gospodarz Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu Pan Ireneusz Zieliński.

Wakacje to czas wolny, ale i wiele pokus oraz sytuacji, nie zawsze pozytywnych. Dlatego organizatorzy tuż przed wakacjami, przypomnieli nastolatkom ważne zasady, aby zapobiegać przykrym następstwom.

Powrót na górę strony