Zaangażowane w bezpieczeństwo zwierząt - Wiadomości - KPP w Inowrocławiu

Wiadomości

Zaangażowane w bezpieczeństwo zwierząt

Data publikacji 24.11.2017

Tak pozytywnie można scharakteryzować postawę dziewcząt z MOW w Kruszwicy, które miały zajęcia z realizatorami programu powiatowego „Z sercem dla zwierząt“. Wykłady edukacyjne specjalnie dla nich przygotowali: lekarz weterynarii, przedstawicielka Starostwa Powiatowego, policjanci i wolontariusze.

Odpowiedzialności za opiekę nad zwierzętami trzeba uczyć. Jednocześnie uświadamiając o karach, w przypadku negatywnych zachowań właścicieli tych zwierząt. Tym razem, spotkanie z dwiema grupami dziewcząt przebywających w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kruszwicy, odbyło się z udziałem licznych czworonogów. Ku zaskoczeniu dziewcząt, zajęcia okazały się dla nich pożyteczne i wypełnione wiadomościami co do minuty. Dodatkowo frajdę sprawiła im wizyta psów.

Pani Marlena Gronowska kierownik biura promocji w Starostwie Powiatowym, nie tylko podsumowywała wystąpienia realizujących program, ale też prowadziła zmagania quizowe dla dziewcząt, za które otrzymały upominki. To ważne, by zachęcać do dyskusji.

Lekarz weterynarii Pan Piotr Biegała w przygotowanej prezentacji zainteresował uczennice różnymi przypadkami i poradami w zakresie opieki nad zwierzętami. Czasem wystarczyły zdjęcia, by udowodnić, jak ludzie zachowują się nieodpowiedzialnie wobec zwierząt.  

Policjanci z Inowrocławia asp. szt. Izabella Drobniecka i st. sierż. Michał Parzyszek, omówili zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej za wykroczenia i przestępstwa wobec zwierząt. Nie brakowało przykładów ze spraw, które Policja odnotowała na terenie powiatu inowrocławskiego. Mundurowi również za prawidłowe odpowiedzi na pytania o przepisach karnych, wręczyli uczennicom książeczki edukacyjne na temat pierwszej pomocy przedmedycznej.

Pani Katarzyna Głowacka z psim opiekunem Maratem, wprowadziła dziewczęta w świat ludzi niewidomych i zainteresowała tym, jak człowiekowi w tego typu schorzeniach pomaga pies przewodnik.

Wolontariuszki ze Stowarzyszenia „Psi głos“ opowiedziały jak można pomagać zwierzętom porzuconym i zaniedbanym, oferując również zakres działań stowarzyszenia, które reprezentują.  

Kierujmy się wrażliwością i reagujmy na krzywdę, na którą niektórzy narażają zwierzęta. Pamiętajmy, że podejrzenia o znęcaniu się nad nimi należy zgłaszać, sygnalizując problem Policji. Osoby odpowiedzialne za łamanie prawa nie mogą czuć się bezkarne.