Niehumanitarne traktowanie ryb to przestępstwo - Wiadomości - KPP w Inowrocławiu

Wiadomości

Niehumanitarne traktowanie ryb to przestępstwo

Na ten między innymi temat, odbyła się konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym w Inowrocławiu. Wzięli w niej udział realizatorzy edukacyjnego programu „Z sercem dla zwierząt”, a wśród nich policjanci.

Wczoraj (11.12.17r.) w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja prasowa. Była ona poświęcona podsumowaniu działań realizowanych od maja tego roku, w ramach powiatowego programu edukacyjnego „Z sercem dla zwierząt”, pod patronatem starosty Pana Tadeusza Majewskiego. W konferencji uczestniczyli: Rzecznik Prasowy Starostwa Pani Marlena Gronowska, lekarz weterynarii Pan Piotr Biegała, Oficer Prasowy inowrocławskiej  Policji asp. szt. Izabella Drobniecka i st. sierż. Michał Parzyszek, zoopsycholog z Centrum dla Zwierząt „Animallandia” w Inowrocławiu Pani Irena Kruza oraz lokalni dziennikarze. Podczas konferencji podsumowane zostały dotychczasowe działania w ramach programu, oparte na edukacyjnych spotkaniach w szkołach, przedszkolach, festynach, podczas których realizatorzy mówili o opiece i ochronie zwierząt.

Z racji zbliżających się świąt podjęto temat Ustawy o ochronie zwierząt, która określa przepisy dotyczące zarówno sprzedających jak i kupujących żywe ryby. Była mowa o zasadach nabywania żywego karpia i transportowania go. Policjanci informowali o zaplanowanych wraz ze Strażą Rybacką kontrolach punktów sprzedaży ryb, na targowiskach i bazarach, pod kątem legalności ich pochodzenia. Ponadto patrole WRD również w czasie kontroli pojazdów, będą zwracać uwagę na to, czy transporty ryb odbywają się w sposób prawidłowy. Mundurowi informowali także o tym, że przenoszenie żywego karpia w worku foliowym to przejaw znęcania, za co można ponosić odpowiedzialność karną.

Podnoszenie świadomości ludzi i nauka tego, by właściwie postępować w przypadku zakupowanych żywych ryb, to podstawowe zasady humanitarnego traktowania.