Wiadomości

Robisz zakupy przez Internet – bądź ostrożny!

Data publikacji 20.12.2017

Handel z wykorzystaniem Internetu to dla wielu osób zaoszczędzenie czasu. Szczególnie w okresie przedświątecznym tak zwane superoferty, czy zakupy na ostatnią chwilę, mogą się nie udać. Policja ostrzega, bądźmy czujni. Oszuści nie przebierają w środkach, bazując przede wszystkim na naiwności i nieświadomości przeciętnego użytkownika Internetu.

Inowrocławska Policja w ostatnim czasie została powiadomiona o kilkunastu przypadkach oszustw przez internet. Osoby, które zamówiły towar, po przelaniu gotówki, nie otrzymały go w  ogóle, bądź towar okazał się niepełnowartościowy. Były to różne przedmioty, np. telefony, gofrownica, kuchenka mikrofalowa, kurtka, czy procesor komputerowy. W sprawach tych prowadzone są postępowania karne.

Szczególnie w okresie przedświątecznym oszuści są bardzo aktywni. Policja zatem radzi, co zrobić, by zakupy były możliwie bezpieczne.

•    Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i nigdy nie kupować w sieci poprzez komputer stojący w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych.
•    Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. To dowody w sprawie.
•    Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych. Uważajmy na rzekome super okazje. Przedmioty mogą bowiem pochodzić z nielegalnego źródła lub wyglądać zupełnie inaczej niż te na zdjęciu.
•    Należy sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą czujność.
•    Nie należy przed zakończeniem aukcji przesyłać pieniędzy sprzedawcy. Warto też sprawdzić, czy oferuje on opłatę przy odbiorze. To także wskazuje na jego wiarygodność.
•    Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi. Kupując zaś telefon komórkowy pytajmy o ładowarkę i dowód zakupu. Telefony kradzione sprzedawane są często bez ładowarki i dokumentów.
•    Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
•    Jeśli padłeś ofiarą internetowego przestępstwa: Powinieneś poinformować jak najszybciej właściwego administratora danego serwisu. Pamiętaj, by zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową itp. Zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami na Policję.

 

 

 

Powrót na górę strony