Wiadomości

Policyjna profilaktyka społeczna w zakresie przeciwdziałania oszustwom przynosi efekty

Data publikacji 21.12.2017

Fałszywy wnuczek, siostrzeniec i syn odszedł z niczym. Seniorzy nie dali się nabrać na opowiastki o wypadku i konieczności wpłaty kaucji.

Wczoraj (20.12.) do trójki inowrocławian zadzwonił telefon. Osoby w słuchawce przedstawiły się za wnuczka, syna i siostrzeńca, którzy rzekomo brali udział w wypadku drogowym. By uchronić się od więzienia, wyjść za kaucją chcieli, by rozmówcy dali im duże kwoty pieniędzy, w zamian za uniknięcie konsekwencji. Dalej do rozmowy włączał się, podający się za policjanta mężczyzna, który potwierdzał, że doszło do wypadku. Gotówkę miała odebrać wskazana osoba.

W każdym z tych telefonów oszuści odeszli z niczym. Inowrocławscy seniorzy sami lub dzięki rozmowom z członkami rodzin zorientowali się, że telefony to blef i nie dali się naciągnąć. Powiadomili o zdarzeniach Policję.

Policjanci apelują, aby pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa, które mogą nas uchronić przed oszustami:

1. Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc finansową". Zadzwoń szybko do członka swojej rodziny i zapytaj, czy to był telefon od niego.
2. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za policjanta, który twierdzi, że prowadzi akcję. O takich sprawach Policja czy funkcjonariusze CBŚ nigdy nie informują.
3. Nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
4. Gdy ktoś dzwoni w sprawie pieniędzy i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom policję - nr telefonu alarmowego 997 i 112!

 

Powrót na górę strony