Wiadomości

O odpowiedzialności za zaniedbania wobec zwierząt i nie tylko z uczniami inowrocławskiego Hufca Pracy

Data publikacji 17.01.2018

Wiele wiemy o opiekowaniu się zwierzętami, więc dlaczego jest tak dużo przypadków zaniedbań wobec nich i krzywdzenia? Na to oraz inne pytania realizatorzy programu „Z sercem dla zwierząt” próbowali odpowiedzieć wspólnie z uczniami.

Lekcje poprowadzili realizatorzy powiatowego programu edukacyjnego „Z sercem dla zwierząt. Zajęcia obejmowały: odpowiedzialność za wykroczenia i przestępstwa w związku z niewłaściwą opieką i traktowaniem zwierząt, rolę psa pracującego jako przewodnika, dobre praktyki w zakresie utrzymania i przewożenia zwierząt, „język zwierząt”. Ponadto zasady dbania o stan zdrowia zwierząt domowych.

Wprowadzenia do tematyki dokonała Pani Marlena Gronowska Rzecznik Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu, by następnie policjanci, osoba niedowidząca z psim przewodnikiem, lekarz weterynarii i zoopsycholog zainteresowali uczestników zagadnieniami.

Trzeba wiedzieć, że za określone negatywne zachowania grozi kara grzywny, a nawet więzienia, o czym jest mowa w ustawie o ochronie zwierząt. Świadomość ludzi na temat opieki nad zwierzętami jest oparta często na stereotypach. Dotyczy to na przykład myślenia, że psa mniej boli, a tak nie jest. Dlatego tego typu spotkania z młodzieżą mają na celu ich wyeliminowanie.

Aktywni uczniowie otrzymali upominki w postaci maskotek i elementów odblaskowych.