Wiadomości

W inowrocławskim „Ekonomiku” odbył się event bezpieczeństwa z udziałem służb, instytucji i młodzieży (Film)

Data publikacji 27.09.2018

Dopisali wszyscy! Akcja profilaktyczna miała ogromnie ciekawy przebieg i często zaskakiwała, oczywiście pozytywnie, postawą uczniów szkoły. Podczas spotkania odbył się nie tylko przekaz szeregu profilaktycznych informacji dotyczących bezpieczeństwa, ale też zbiórka krwi. Do punktu krwiodawczego w jednej z klas stawiły się trzydzieści dwie osoby. Dziękujemy!

Działania zostały zainicjowane przez Panią Anielę Zabłocką z inowrocławskiego centrum krwiodawstwa i asp. szt. Izabellę Drobniecką z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu po to, by zwrócić młodzieży uwagę na los osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Ich pasją do pomagania zarazili się inni. Event pod nazwą „Oddaj krew uratujesz komuś życie!“ odbył się wczoraj (26.09) w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Inowrocławiu. Młodzież za sprawą organizatorów przedsięwzięcia „wysłała” sygnał do wszystkich, że warto działać, by zdążyć z pomocą. Organizatorem inicjatywy byli: Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Bydgoszczy – Terenowy Oddział w Inowrocławiu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Inowrocławiu, Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy i Studio Tańca Adama Borzęckiego.

Podczas spotkania jedna z klas zamieniła się w salę do poboru krwi. Łącznie krew oddały 24 osoby, dzięki którym zebrano 10,8 ml krwi. By zbiórka była możliwa szkoła otworzyła swoje podwoje dla wszystkich chętnych krwiodawców. Nie zawiedli. Krew oddało wielu uczniów, ale też inni krwiodawcy z miasta. W sali gimnastycznej  natomiast zostały przeprowadzony działania profilaktyczne. Łączyły one elementy nauki, zabawy i zaangażowały w myślenie oraz działanie na rzecz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. W rolę konferansjerów wcielili się uczniowie szkoły. Słowo wstępne o zasadności organizacji eventów o bezpieczeństwie, powiedział dyrektor szkoły Pan Artur Nalewajski. Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia Starostwa Inowrocławskiego Pan Robert Gołdecki, nie tylko honorowo oddał krew, ale też pochwalił uczniów za tak ogromny wkład w profilaktykę. Komendant Powiatowy Policji w Inowrocławiu insp. Marcin Ratajczak natomiast zaciekawił młodzież tym, jak ważne są przepisy w ruchu drogowym i tym, że na to co dzieje się na ulicy, wpływ ma każdy.

Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na plakat promujący krwiodawstwo i ratowanie poszkodowanych w wypadkach drogowych. I miejsce zajęła Natalia Laiblich, II Jakub Szulc, a III Wanesa Sosnowska. Nagrody ufundowało Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Bydgoszczy – Terenowy Oddział w Inowrocławiu, Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu oraz Szkoła Tańca Adama Borzęckiego. Gratulujemy!

By zapobiegać różnym zagrożeniom młodzież szkolna przygotowała scenki o: oszustwach na wnuczka, pomocy przy ataku epilepsji problemu z narkotykami i udzielaniu pierwszej pomocy. WOPR-owcy: Dominika Fijałkowska i Mateusz Koczorowski zaprezentowali zasady RKO i omówili jak radzić sobie z osobą nieprzytomną. Przedstawiciele urzędu wojewódzkiego: Paweł Wygonowski, Szymon Borkowski zainteresowali uczniów funkcjonowaniem numeru alarmowego 112, ale też zaprezentowali niewłaściwe przykłady zgłoszeń, które blokują numer ratunkowy. Udzielali też porad i tłumaczyli jakie zastosowanie ma ten numer. Był też policyjny quiz, który przeprowadził  st. sierż. Michał Parzyszek, a polegający na zadawaniu młodzieży pytań z zakresu: ustawy o nieletnich, kodeksu drogowego, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Podczas eventu, czas umilały wszystkim profesjonalnie występy przygotowane przez uczniów szkoły. Był występ wokalny, taneczny i akrobatyczny. Ponadto ujęły wszystkich także przepiękne występy dziewcząt ze Szkoły Tańca Adama Borzęckiego.

Event obfitował w szereg upominków dla uczniów, którzy wykazali się kreatywnością podczas jego przebiegu. Ufundowali je: Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Bydgoszczy – Terenowy Oddział w Inowrocławiu, Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu, Szkołę Tańca Adama Borzęckiego oraz Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy. Szczególne podziękowania za udział w przygotowaniu przedsięwzięcia należą się dyrekcji szkoły ZSP nr 4 w Inowrocławiu oraz pedagog Pani Elżbiecie Tomaszewskiej, nauczycielkom: Pani Annie Ziernickiej i Pani Katarzynie Lewickiej.

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: asp. sztab. Izabella Drobniecka
Ładowanie odtwarzacza...