Wiadomości

Event szkolny pn. "Dar krwi darem serca, dar krwi darem życia!" nie tylko ze służbami

Data publikacji 26.10.2018

Akcja łączyła dwa cele. Promowała dzielenie się krwią i zasady bezpieczeństwa. Ważne było to, aby przekonywać młode osoby, że warto pomagać. Dziesiątki upominków, ufundowanych przez sponsorów, a promujących akcję, trafiło do uczniów.

Do zorganizowania październikowej (24.10) akcji zachęciły ZSP nr 1, Kierownik Terenowego Oddziału RCKiK Bydgoszcz w Inowrocławiu Pani Aniela Zabłocka i asp. szt. Izabella Drobniecka z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu.

Organizatorami wydarzenia byli: Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy – Terenowy Oddział w Inowrocławiu, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Inowrocławiu, Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu oraz Studio Tańca Adama Borzęckiego.

W akcję włączyli się również chętnie sponsorzy, Grupa Wydawnicza Helion i firma EuroTherm Niewiadomscy. Event otworzyła Dyrektor Szkoły Pani Grażyna Kadłubowska, a wśród gości znaleźli się m.in.: Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia Starostwa Powiatowego Pan Robert Gołdecki, Wizytator Kuratorium Oświaty Pan Sławomir Koniczyński, Komendant Powiatowy Policji w Inowrocławiu inspektor Marcin Ratajczak.

Podczas eventu z młodzieżą spotkali się przedstawiciele służb oraz instytucji. Przykład idzie z góry, dlatego należało pokazać uczniom, że już jako młodzi ludzie mogą nieść pomoc i dbać o bezpieczeństwo własne oraz innych. W  jednej z klas odbył się pobór krwi. Pracownicy krwiodawstwa z zadowoleniem wskazali, że krew oddały 24 osoby, co zasiliło bank krwi o 10.800 ml życiodajnego płynu. Pobór  był dedykowany  dyrektorowi ZSP im. Jana Pawła II w Kościelcu.

W sali gimnastycznej szkoły odbyło się wiele ciekawych przedsięwzięć. Wyróżniono uczniów, którzy wykonali prace plastyczne o promowaniu dzielenia się krwią:  I miejsce zajął - Piotr Fenske, II - Zuzanna Tyrawska, a III – Wiktoria Matuszak. Wyróżnienie otrzymał Hubert Czajkowski. Upominki ufundowało Krwiodawstwo, Starostwo Powiatowe i Studio Tańca Adama Borzęckiego. Nagrodzeni zostali również uczniowie, którzy przygotowali plakat z hasłem eventu.  

Panel informacyjny dla uczniów wypełnili: pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy Pani Magdalena Wysocka – Brunka, Pani Katarzyna Szczęsna i Pani Marcela Falkiewicz, asp. szt. Izabella Drobniecka i st.sierż. Michał Parzyszek, strażak st. kpt.  Ireneusz Taraszka oraz WOPR-owcy  Pan Mateusz Koczorowski i Pan Jarosław Wiśniewski. Dzięki im można było poznać: zasady działania numeru alarmowego 112, przepisy ruchu drogowego, ustawy o nieletnich, ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dowiedzieć się jak groźny jest czad i na czym polegają zasady resuscytacji.

Były też scenki sytuacyjne i ratownicze, które przygotowali uczniowie. Młodzież przedstawiła różne sytuacje, które wymagały interwencji i dobrej organizacji, by nieść pomoc.

Event wypełniły pięknymi występami dzieci ze Studio Tańca Pana Adam Borzęckiego i występy muzyczne uczniów szkoły.
 
 

 

 

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: asp. sztab. Izabella Drobniecka