Policja i Państwowa Straż Leśna dbają o legalność stroiszu - Wiadomości - KPP w Inowrocławiu

Wiadomości

Policja i Państwowa Straż Leśna dbają o legalność stroiszu

Data publikacji 30.10.2018

Stroisz to gałązki drzew i krzewów iglastych wykorzystywane do przyozdabiania, np. nagrobków. Materiał na wieńce należy jednak pozyskiwać legalnie i w określony sposób, aby nie wyrządzić szkody polskim lasom. Policjanci i Strażnicy Leśni wspólnie działają na rzecz zapobiegania kradzieżom stroiszu.

Funkcjonariusze inowrocławskiej komendy oraz strażnicy Nadleśnictwa Gniewkowo podczas służb patrolują lasy oraz kontrolują punkty sprzedaży ozdób nagrobnych. Wszystko, aby zapobiec kradzieży stroiszu z lasów i wykrywać nielegalnie pozyskany materiał. Działania te są bardzo istotne ze względu na konieczność przemyślanej gospodarki leśnej. Dla chęci zysku złodzieje nie zwracają uwagi na sposób zbierania gałązek. W skrajnych przypadkach drzewo może być tak okaleczone, że konieczne będzie jego wycięcie. Lasy Państwowe zaznaczają, że stroisz można legalnie uzyskać, m.in. ze specjalnie prowadzonych plantacji i upraw, a także przy zabiegach pielęgnacyjnych w lesie. Dla dobra naszej przyrody, wraz ze strażnikami służbę pełnią policyjni przewodnicy psów służbowych, dzielnicowi oraz funkcjonariusze „patrolówki”.

Leśnicy zaznaczają, że osoby, które sprzedają stroisz powinny posiadać dokumenty, poświadczające legalność pozyskania. Jeśli stroisz pochodzi z Lasów Państwowych sprzedający powinien mieć tzw. asygnatę, którą wystawia nadleśnictwo.

Autor: Michał Parzyszek
Publikacja: Michał Parzyszek